Fotografia aceasta a fost publicată pe site-ul oficial al competiţiei desfăşurate la Rio de Janeiro, iar cei patru tineri din imagine sînt cîştigătorii medaliilor de aur la proba de patru rame fără cîrmaci din cadrul Campionatului Mondial de Canotaj rezervat juniorilor. În afară de Alexandru Matinca, de la CS Ştiinţa Constanţa, ceilalţi trei sportivi sînt din judeţul Suceava: Ciprian Tudosă – CSŞ „Nicu Gane” Fălticeni, Mihai Ianoş – CSŞ „Nicu Gane” Fălticeni şi Cosmin Pascari – CSM Suceava. Pe cea mai înaltă treaptă a podiumului a fost loc doar pentru sportivi, nu şi pentru antrenorii lor de la lotul naţional şi de la echipele de club. De pregătirea sportivilor suceveni s-au ocupat, la baza nautică de la Fălticeni, Ana Avrămia şi Ioan Despa. Pentru domnul Despa, victoria obţinută în Brazilia de barca în care s-au urcat cei trei suceveni nu a fost o surpriză: „Sîntem foarte mulţumiţi de acest succes mondial. Aveam speranţe că obiectivul poate fi îndeplinit. A fost barca cu cel mai bun procentaj dintre echipajele care au plecat în Brazilia. Valoarea individuală a fost importantă şi a făcut diferenţa la linia de sosire. Pascari era vicecampion mondial, Tudosă campion olimpic de tineret, iar Ianoş avea experienţa participării la mondialul de anul trecut”. Felicitări sportivilor şi antrenorilor, şi la cît mai multe medalii! Numai de aur, dacă se poate.






