Aurel Olărean

Aurel OlăreanGuvernul se face că este interesat de finanţele municipiului Rădăuţi, iar în acelaşi timp face economie la buget. La rectificarea din luna iulie, Executivul a alocat Rădăuţiului 540.000 de lei, însă banii nu pot fi accesaţi din cauză că deliberativul local a fost dizolvat. Conducerea Ţării nu a fost în stare nici pînă în ziua de astăzi să rezolve pînă la capăt problema administraţiei rădăuţene, după ce primarul Aurel Olărean a fost suspendat din funcţia de primar, ca urmare a anchetării sale de către DNA, iar Consiliul Local a fost desfiinţat de către instanţă. Secretarului cu atribuţii de primar mutat acolo nu i se permite să facă tot ce făcea primarul ales şi nici să joace şi rolul deliberativului local. În ăst timp, Aurel Olărean umblă pe la uşa prefectului Constantin Harasim, cerîndu-i acestuia să-i permită să revină la serviciu, însă fără succes. Poate că din punct de vedere legal, domnul Olărean are dreptate atunci cînd îşi cere funcţia, dar din punct de vedere moral, acesta ar trebui să o lase baltă. Aurel Olărean ar trebui să stea ascuns în casă de ruşine pentru toate jongleriile politico-administrative pe care le-a făcut de-a lungul timpului, jonglerii din cauza cărora, printre altele, Consiliul Local a fost dizolvat. În cazul în care domnul Olărean s-ar plictisi dacă ar sta prea mult ascuns în casă, acesta s-ar putea deghiza pentru a merge din cînd în cînd la biserica la ridicarea căreia a contribuit, pentru a se ruga la Dumnezeu să-i mai ierte din păcate.