Jupâni de Pardon

Săptămîna trecută, în cadrul colecției ”Justificări pentru toți”, Primăria Suceava a dat publicității un comunicat în care spune că ea și-a făcut datoria în ceea ce privește sala polivalentă cu 5.000 de locuri de la ieșirea spre Fălticeni și că vinovată pentru că obiectivul numai nu e gata este compania MIS Grup Bistrița. După ce a prezentat tot felul de date referitoare la proiectul derulat de Compania Națională de Investiții, municipalitatea a concluzionat: ”toate aspectele unde se înregistrează întîrzieri au fost generate sau influențate direct de către constructor”. Așa o fi, numai că sala care trebuia dată în folosință în toamna anului trecut este construită pentru Suceava și pentru suceveni, și nu urmează să fie mutată la Bistrița ori în curtea Ministerului Dezvoltării. De aceea, normal ar fi fost ca Primăria să fie permanent cu ochii pe sală, cu gura pe constructor și în dialog cu CNI-ul. Dacă biroul domnului primar ar intra într-un proces de renovare cu fonduri guvernamentale, iar meseriașii ar tărăgăna lucrările, alesul sucevenilor s-ar muta în parcul de peste drum și ar aștepta cuminte să fie terminată treaba, ori s-ar da și peste cap pentru ca lucrările să fie gata cît mai repede?