Jupâni de Pardon

Cînd sînt de lăudat pompierii suceveni sînt de lăudat, așa cum s-a întîmplat în numărul trecut al gazetei noastre, atunci cînd am apreciat cu vîrf și îndesat intervenția promptă la incendiul de la Spitalul Județean, pentru că nu s-au înregistrat victime, iar pagubele materiale au fost unele minore. Și am apreciat și activitatea de pregătire de către pompieri a personalului medical, care a avut și el o contribuție importantă la limitarea efectelor incendiului. Însă, intervenția de la Liteni-Moara, acolo unde un bunic și nepoata sa au murit după ce au căzut cu mașina într-o groapă plină cu apă, a lăsat de dorit. De ce deplasezi 20 de pompieri la baltă, în condițiile în care de la Suceava la Liteni nu faci 5 minute, ci mult mai mult? Cine ar fi putut supraviețui atîta timp? Și de ce au intrat numai doi pompieri în apă și încă cu o barcă de mici dimensiuni care începuse să ia apă? Și de ce scafandrul a venit atît de tîrziu? Bunicul și nepoata ar fi supraviețuit numai dacă i-ar fi scos cineva la timp din apă și nu era nevoie de prezența a 20 de pompieri, maxim 6 fiind de-ajuns. Tura asta, ISU ”Bucovina” Suceava merită o bilă neagră. Prea mult zgomot pentru nimic, mai ales că se putea intui că va fi vorba despre o operațiune de recuperare, și nu de una de salvare.