31 august 2017. Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, a anunțat că la Spitalul „Sfîntul Ioan cel Nou” va fi făcută o expertiză tehnică, pentru a se stabili dacă pe clădire poate fi amenajat un heliport.
12 octombrie 2022. Heliportul de pe terasa Spitalului Județean Suceava a fost finalizat, însă, pentru a deveni funcțional mai este nevoie de un aviz de la Ministerul Sănătății. Asta, pentru a prinde în organigramă șase posturi pentru personalul care va deservi obiectivul. Au fost pe spital președintele Consiliului Județean, Gheorghe Flutur, împreună cu managerul spitalului, Alexandru Calancea, administratorul public al județului, Irina Vasilciuc, și vicepreședintele Consiliului Județean Niculai Barbă, iar domnul Flutur a afirmat: „Este un heliport foarte necesar pentru cazuri de urgență. A fost amenajată aici o suprafață de 1.220 de metri pătrați. Este suprafața propriu-zisă de aterizare a elicopterelor, dar sînt și spații pentru deservire. S-a prelungit casa lifturilor și avem liftul care de la UPU urcă direct la heliport. E foarte importantă această comunicare directă cu UPU”.
5 mai 2023. Heliportul nu este funcțional pentru că nu s-a găsit personal calificat. Abia acum conducerea Spitalului Județean s-a gîndit să facă angajări și să organizeze cursuri de instruire pentru cei recrutați.
29 decembrie 2014. Consiliul Judeţean Suceava a aprobat demararea procedurii de concesionare a 15.000 de metri pătraţi de teren din curtea Spitalului Vechi din Suceava pentru construirea şi dotarea unui centru modern de oncologie. Conform proiectului, centrul va dispune de unităţi de chimioterapie şi de chirurgie oncologică, precum şi de centru de tratament, farmacie, spaţii de cazare şi un centru de furnizare a alimentelor. De realizarea investiţiei s-a arătat interesată firma portugheză „Instituto Galenico”. În evidenţele Direcţiei de Sănătate Publică Suceava figurează peste 8.000 de bolnavi de cancer.
20 noiembrie 2019. În curtea Spitalului Vechi din Suceava va fi construit un nou corp de clădire pentru Secția de Oncologie. Anunțul a fost făcut de președintele Consiliului Județean, Gheorghe Flutur, într-o conferință de presă susținută alături de managerul Spitalului de Urgență „Sf. Ioan cel Nou”, Vasile Rîmbu. Șeful administrației județene a afirmat că va fi o secție modernă cu parter și trei etaje, care va dispune de 50 de paturi. El a adăugat că vor fi saloane cu un pat, două sau trei, iar în fiecare va exista toaletă. Gheorghe Flutur a mai spus că în Secția Oncologie va fi înființat un compartiment de îngrijiri paleative cu 10 paturi. Președintele CJ a declarat: „Din păcate, este o nevoie foarte mare pentru așa ceva, iar secția de îngrijiri paleative existentă nu face față acum. Vom avea și ambulatoriu propriu modern. Aici vin circa 20.000 de pacienți pe an, unii dintre ei de mai multe ori”. El a adăugat: „Vom avea o recepție, un triaj pentru cei care vin să se interneze sau la analize, o sală de așteptare cu 50 de locuri, un cabinet de consultații și unul psihologic”. De asemenea, la ultimul nivel al clădirii vor fi construite cel puțin 12 garsoniere pentru pacienții care ajung la tratamente. Gheorghe Flutur a declarat că avînd în vedere și dotările care vor fi la noua secție se poate spune că la Suceava va funcționa un mini-institut de oncologie. El a menționat că investiția este estimată la peste trei milioane de euro, iar lucrările ar putea demara în primăvara anului viitor.
5 mai 2023. Cotidianul ”Obiectiv de Suceava”. ”Lucrările la noua secție de oncologie sînt pe cale să demareze. Primăria municipiului Suceava a emis în cursul zilei de joi, 4 mai, autorizația de construire pentru obiectivul de investiții al Spitalului Județean de Urgență <Sf. Ioan cel Nou> Suceava intitulat <Modernizare, transformare si extindere secție oncologie>. Practic, de acum încolo poate fi emis ordinul de începere a lucrărilor. Este vorba de o clădire cu regim de înălțime P+4E cu amprentă la sol de 918,21 mp și arie desfășurată de 4.673,21 mp. Valoarea este de 43 de milioane de lei fără TVA, iar termenul de realizare al contractului este de 22 de luni (4 luni pentru proiectare și 18 luni pentru execuție), în acest an Consiliul Județean Suceava prevăzînd 25 de milioane de lei”.
Povestea merge mai departe. Împiedicat, ca de obicei.





