Paul Simon e în turneu!

Cu siguranță că acest an, 2026, este unul al marilor surprize. Nici nu s-au stins bine ecourile albumului lui Paul McCartney, „The Boys of Dungeon Lane”, care a urcat deja pe primul loc în toate clasamentele respectabile (fără vreo legătură cu ziua sa de naștere, 18 iunie, cînd Sir Paul a împlinit 84 de ani, mulți înainte!), că un nou eveniment de marcă a răscolit întreaga lume muzicală: Paul Simon a plecat, tot la 84 de ani, în turneul intitulat „A Quiet Celebration”! Asta, după ce anunțase în 2018 că se retrage definitiv, dezgustat de calitatea execrabilă a muzicii care a invadat piața de specialitate.

Primul show a avut loc pe 7 iunie, la Hollywood Bowl, urmat pe 9 iunie de concertul de la San Diego. Concertele încep cu „Șapte psalmi”, o suită de compoziții de inspirație biblică, legate între ele, pe care Paul Simon le interpretează la chitară acustică, timp în care grupul său de acompaniament, alcătuit din 11 muzicieni, păstrează tăcerea. Finalul suitei se intitulează „The Wait” și este interpretat de Paul în duet cu soția sa, Edie Brickell, care pe parcursul concertului mai apare, dublîndu-l pe Paul impecabil, spun criticii, remarcînd prestația mai ales în „Bridge over Troubled Water” și „The Sound of Silence”, aceasta din urmă tocmai împlinind 60 de ani de cînd a fost lansată. Partea a doua a concertului, care a început după o pauză de 20 de minute, a debutat cu „Graceland”, piesa-titlu a albumului din 1986, din grupul sud-african care-l acompania atunci fiind prezent și acum basistul Bakithi Kumalo. Nu puteau lipsi „Me and Julio Down by the Schoolyard” ori „The Boxer”, iar pentru ca totul să fie perfect, concertele s-au încheiat cu „The Sound of Silence”.

Năucitor, însă, e că din aceste două concerte se face deja filmul, a cărui premieră va avea loc… pe 26 iunie!