„Cei care ne-au vizitat, în cadrul Programului Comenius, spre exemplu, au fost sincer impresionaţi de modul în care arată şcolile din oraşul nostru. Totodată, am avut posibilitatea să văd şcoli din Franţa, Italia şi Portugalia, unele de acolo arătînd bine, însă altele sînt sub nivelul nostru”. Înclinăm să-i dăm dreptate primarului Ion Lungu, pentru că, într-adevăr, şcolile din municipiul Suceava arată bine, dacă nu foarte bine. Iar acest lucru se datorează investiţiilor pe care an de an municipalitatea le-a făcut în unităţile de învăţămînt. În unele mai mult, în altele mai puţin, după buget, dar şi după cum au ştiut să se mişte directorii de şcoli. Din 2004 de cînd Ion Lungu este primar, Consiliul Local a alocat nu mai puţin de 20 de milioane de euro pentru modernizarea şi dotarea unităţilor de învăţămînt. În acest an, pentru pregătirea şcolilor pentru noul an de învăţămînt, municipalitatea a pus deoparte 1,4 milioane de lei. Primarul Lungu, despre destinaţia banilor: „Din punct de vedere al infrastructurii avem lucrări importante de făcut, precum cele două terenuri de sport de la şcolile generale nr. 8 şi nr. 10. De asemenea, sînt prevăzute multe lucrări de reabilitare termică a clădirilor, de tîmplărie, la sistemele de încălzire, cît şi modernizări de cantine”. Ion Lungu poate fi criticat pentru multe (şi l-am şi criticat), dar nu şi fiindcă nu s-ar fi ocupat de şcoli. Din contră. De aceea, primarul Lungu şi toţi consilierii locali care au susţinut proiectele pentru şcoli promovate de către acesta sînt Jupânii de Salon ai săptămînii.






