„Pentru cei care lucrăm în industria evenimentelor, ultimii doi ani au fost foarte grei. Lipsa de predictibilitate a fost cea mai incomodă pentru noi, pentru simplul fapt că, de exemplu, Revelionul este în aproximativ 20 de zile și nici nu știu dacă va apărea vreo lege, într-o formă sau alta, dacă e voie să organizeze cineva Revelionul, că-i pînă la ora 02.00, că-i pînă la ora 21.00, cu cîte persoane, dacă trebuie certificat verde COVID, dacă trebuie să fii vaccinat. Asta a durut cel mai tare, lipsa de predictibilitate. Nu se știe ce va fi. Sînt pe surse niște informații pe care le dau niște oameni și momentan nu sînt oficiale. Organizarea unui spectacol de Revelion este foarte grea, în sensul că Revelionul este în aceeași zi, la aceeași oră, în toată România, iar artiștii sînt destul de puțini. Trebuie să-i iei din timp. Este vorba și despre echipamente, scene, este o infrastructură foarte mare. Am avut fericirea să avem și artiști buni la Suceava, de Revelion. Paula Seling e un nume mare, care e potrivită și pentru Revelion. Am avut mulți ani și formații dance bune și formații rock bune. Totuși, este greu, fiindcă Suceava e peste mînă pentru artiști. Dacă vii la Suceava și nu legi un spectacol cu Botoșaniul sau cu Iașiul, dar Iașiul are o putere financiară mult mai mare, e greu pentru un artist. El poate merge în jurul Bucureștiului, în șase – șapte locații. Dacă vii la Suceava ești cam izolat”. Ovidiu Rusu, organizator de evenimente.






