Pînă și autocarul i-a abandonat

Am plecat cu avionul la București pentru meciul cu Sportul Studențesc, încheiat cu scorul de 2-2. Cînd ne-am întors de la București ne așteptau la aeroport nevestele, cu copiii, cu secretarul de partid. Toată lumea era entuziasmată. După cîteva etape, cînd ne-am întors de la București în urma meciului cu Dinamo, pierdut cu 9-1, nu ne mai aștepta nimeni. Nici măcar autocarul de la stadion nu a mai venit. Se terminase entuziasmul. Am venit cu autobuzul de la aeroport. Ne-a trecut prin cap în partida cu Dinamo că mai puteam lua goluri, fiindcă eram debusolați. Am avut un șoc și la meciul cu Steaua. În minutul 39 era 0-0 și-n minutul 45 era 5-0 pentru Steaua. La un moment dat, cînd intri în vrie, nu mai știi pe unde ești. Ne-au luat într-o vijelie 5-6 minute de nu știam pe unde sîntem. Țin minte că Pițurcă a dat gol cu călcîiul din 6 metri. Nu mai era nici Bucu, Dumnezeu să-l ierte, prin poartă. Era o debandadă totală. Au început ăia cu niște suveici și cu niște moriști că ne-au zăpăcit de cap”. Florin Cristescu, fostul căpitan al fostei echipe de fotbal de Divizia ”A” CSM Suceava.