Oraşul Siret şi raionul ucrainean Hliboca au semnat un parteneriat de colaborare. Însă, nu pe sec. Conducătorii celor două unităţi administrativ-teritoriale au pus pe masă proiecte comune pentru care vor să obţină finanţare de la UE în valoare de 5,6 milioane de euro. Documentele au fost semnate de primarul Siretului, Adrian Popoiu, şi de preşedintele Consiliului Raional Hliboca, Petro Panciuc. „Acces la servicii moderne de sănătate pentru populaţia din zona Siret-Hliboca” se numeşte unul dintre proiecte, a cărui valoare este de 1,3 milioane de euro. Acesta urmăreşte reabilitarea, modernizarea şi dotarea Spitalului de Boli Cronice Siret şi a Spitalului Raional Hliboca, şi organizarea de activităţi comune cu angajaţii celor două unităţi. 1,2 milioane este valoarea proiectului care are ca obiectiv descongestionarea traficului în Vama Siret – Porubnoe, prin modernizarea şi extinderea infrastructurii rutiere de ambele părţi ale frontierei. Cu 1,3 milioane de euro vor fi modernizate cîteva dintre şcolile aflate de o parte şi de alta a graniţei. Vor mai fi depuse spre finanţare proiecte privind intervenţia în situaţii de urgenţă şi conservarea şi protejarea patrimoniului. În şedinţa comună care a avut loc la Siret, primarul Popoiu şi-a exprimat speranţa că acesta va fi doar începutul colaborării cu Hliboca. La cît mai multe colaborări! Deci, se poate! Adrian Popoiu, Jupânul de Salon al săptămînii, poate fi un exemplu de urmat şi pentru alţi primari, chiar dacă aceştia nu conduc localităţi din zona de frontieră.






