Ovidiu Donţu

Ovidiu DonţuL-am tot criticat pe senatorul PSD de Fălticeni, Ovidiu Donţu, mai ales pentru că l-a apucat hărnicia în ultima perioadă. Am considerat că domnul Donţu nu se mai poate opri din scris proiecte legislative importante pentru cetăţenii acestei ţări pe motiv că doreşte să le forţeze mîna celor de la Bucureşti ca să-l pună pe lista pentru parlamentare pe un loc cîştigător. Nici acum nu ne poate convinge cineva că Ovidiu Donţu nu se gîndea la asta atunci cînd apărea în presa locală pentru a anunţa noi iniţiative legislative. Însă, pînă la urmă, eforturile domnului Donţu au fost în zadar, pentru că partidul l-a plasat pe lista pentru Senat pe un loc necîştigător. Cu toate acestea, Ovidiu Donţu nu s-a oprit. În urmă cu cîteva zile, domnul Donţu a propus legiferarea unui act cu privire la organizarea unui referendum referitor la revizuirea Constituţiei, în sensul definirii familiei ca fiind uniunea dintre un bărbat şi femeie. Ovidiu Donţu a condus şedinţa comisiilor juridice din cele două Camere ale Parlamentului, care au aprobat cu unanimitate de voturi raportul privind aprobarea desfăşurării referendumului. Urmează ca iniţiativa cetăţenească referitoare la modificarea Constituţiei să intre în dezbaterea Senatului. Altul în locul domnului Donţu, dacă nu ar fi fost pus pe un loc eligibil, nici nu ar mai fi dat pe la Parlament, nu să se mai și ţină de proiecte legislative. Poate că Ovidiu Donţu se zbate în continuare cu gîndul că dacă PSD va ajunge la guvernare va prinde şi dumnealui o funcţie. Însă, oricare ar fi motivul pentru care acesta se agită în continuare, principalul este că face ceva.