Analistul economic Daniel Apostol a scris pentru jurnalul.ro editorialul ”Noua doctrină a <autonomiei strategice>”: ”Lumea post-globalizare intră în era competiției strategice brute. Timp de trei decenii, Occidentul a creditat ideea că interdependența economică produce automat stabilitate politică. Premisa era simplă: statele care fac comerț nu se războiesc. Realitatea prezentului demolează însă această paradigmă”:
”Mă refer la faptul că toată lumea se transformă. Observăm transformări la nivelul economiei. Ceea ce era globalizarea, să-i spunem, naivă, în care toată lumea credea în granițele libere, în liberul schimb, în transferul mărfurilor, resurselor și a forței de muncă fără opreliști se schimbă. Vedem acum că acea paradigmă este demolată de o realitate dureroasă. Energia, dintr-o marfă globală a devenit o armă de șantaj. Apoi, protecționismul tehnologic, protecționismul industrial sau tarifele vamale devin un nou arsenal strategic pe care îl au la dispoziție marile puteri. Și marile subiecte globale nu mai sînt doar cele de natură politico-militară. Realitatea este că sînt profund economice, profund industriale. Sînt teme legate de cine controlează resursele naturale, cine controlează, de exemplu, producția de baterii într-o lume care accelerează puternic spre electrificare. Cine va domina inteligența artificială? Cine va domina industriile care sînt bazate pe metale rare și pe pămînturi rare? Cine va produce cipurile avansate? O sumă întreagă de astfel de întrebări pe care le punem, fără să primească neapărat răspunsuri imediate, ne ajută însă să ne dăm seama cum se construiește o nouă ierarhie globală”.






