Domnilor jurnaliști,

Subsemnatul Gheorghe (nu mai intru în detalii, este evident că v-ați pierdut iremediabil dreptul de a-mi spune vreodată George, care apelativ este rezervat exclusiv pentru prieteni) Flutur, încă titular al funcției de preș. al Consiliului Județean Suceava, pînă la ilogica preluare a funcției de reprezentantul Cium…, pardon, partenerilor noștri din Coaliția de guvernare, aripa ailaltă, vă atrag atenția asupra unor grave (și presupun că premeditate, sub îndrumarea Cium…, pardon, a unora dintre reprezentanții aripii ăleilalte a Coaliției de guvernare) greșeli strecurate în articolul din numărul precedent al Jupânului, intitulat ”Viitorul șef de raion”.

Ca să intrăm direct în subiect: de unde trageți dumneavoastră concluzia că funcția de șef de raion mă așteaptă prin Moldova (ailaltă) ori în Ucraina? Păi asta de preș. la C.J. Suceava n-o fi bună? Cum adică am pierdut-o? Aaaa, o fi cîștigat alegerile ăla micu`, ciumat…, pardon, partenerul de guvernare, dar unde zice că trebuie să preia funcția? Dar dacă apare vreo stare de urgență? Dar, dacă vine un tsunami, ceva? Mai mult, n-ați văzut că și funcția de prim-ministru, care e infinit mai importantă, s-a împărțit în mandatul actual? Adică juma` de timp noi, juma` de timp ăilalți, cium…, pardon, partenerii. Păi, dacă extindem și în teritoriu parteneriatul, adică Șoldan doi ani, și eu tot doi ani… și primul să intru eu, adică să rămîn, dacă tot sînt deja acolo, iar Șoldan ăsta să aștepte să-i vină rîndul? Iar raion să-i pregătească lui, nu mie: un raion de pantofi sau de mezeluri pe la vreun supermarket, ha, ha!

Gheorghe Flutur, preș. C.J. Suceava, pîn` la schimbare mai trece-va