Violonistul Mihail Ciprian Reuţ, cel mai bun interpret al anului 2013: ”Fac totul cu o mare plăcere, muzica rămânând marea pasiune a vieţii mele”

Mihail Ciprian ReuţMihail Ciprian Reuţ este un tînăr cu un palmares impresionant deja. Printre altele, a fost desemnat cel mai bun interpret al anului 2013, în cadrul unui eveniment de prestigiu organizat periodic la Biblioteca Bucovinei „I. G. Sbiera” din Suceava. Asta după ce, în iunie 2013 cîştigase Marele Premiu la Concursul naţional de interpretare instrumentală pentru vioară şi corzi grave „Timotei Popovici”, de la Sibiu. Ciprian Reuţ este cel care a obţinut numeroase premii I şi Mari Premii la concursuri naţionale şi internaţionale de vioară, fiind premiat an de an la Olimpiada Naţională de Interpretare Instrumentală. Totodată, din clasa a VII-a a susţinut numeroase concerte ca solist, acompaniat de orchestrele Filarmonicilor din Ploieşti şi Botoşani. ”Toată această poveste a apărut în anul 2002, când părinţii m-au înscris la Școala de Arte „Ion Irimescu” din Suceava-secţia pian (încă din grădiniţă). Profesor îndrumător mi-a fost Nicolae Nuţu, căruia îi port un deosebit respect pentru că m-a îndrumat pe acest drum al muzicii, care ulterior a devenit marea mea pasiune”, spune tînărul violonist. ”Trebuie să spun că, înainte de a învăţa cifrele şi literele, am învăţat notele muzicale. În clasa I, m-am înscris la Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu”, unde, evident, vroiam să studiez tot pianul. Doamna prof. Cristina Ungureanu mi-a pus, însă, pentru prima dată în mână arcuşul şi vioara, instrument de care efectiv m-am îndrăgostit. Astfel, până în clasa a IV-a am mers în paralel şi cu studiul pianului la Școala de Arte şi cu cel al viorii la Colegiul de Artă, unde studiez şi în prezent. Munca a fost susţinută, renunţând chiar şi la copilărie, şi ce a urmat se vede în CV-ul meu. Fac totul cu o mare plăcere, muzica rămânând marea pasiune a vieţii mele”, declară Mihail Ciprian Reuţ. El mai spune că ”din partea familiei am avut şi am susţinere (pentru că este nevoie de susţinere morală, financiară), iar prietenii mei mă încurajează”. ”Fiecare din noi face câte o pasiune din ceea ce îi place mai mult şi asta ajunge să ne reprezinte şi să fie cartea noastră de vizită”, este de părere Ciprian.  Născut pe 07 noiembrie 1995 şi-a început studiile la Şcoala de Arte „Ion Irimescu” Suceava – specialitatea pian în 2002. În prezent este elev al Colegiului de Artă „Ciprian Porumbescu”, în clasa a XI-a, la secţia muzică –vioară. A urmat cursuri de vioară alături de maeştrii Florin şi Ilarion Ionescu-Galaţi şi Gabriel Croitoru (prof. dr. la UNM Bucureşti), alături de care se perfecţionează şi în prezent. Iată perfomanţele de pînă acum: 2006- Premiul II – Olimpiada faza zonală –Suceava; 2007- Premiul I – Olimpiada faza zonală – Galaţi, Premiul II – Concursul Internaţional „Lira de Aur”, Suceava; 2008- Premiul I – Olimpiada faza zonală – Botoşani, Premiul de „EXCELENŢĂ” – Festivalul-Concurs „J. S. Bach” – Cluj-Napoca; 2009- Premiul I Finalist – Olimpada faza zonală -Galaţi, Premiul II – Concursul Internaţional de Interpretare Instrumentală-Sighetu Marmaţiei, Premiul I-Concursul Internaţional „Lira de Aur” – Suceava; 2011- Premiul I Finalist – Olimpiada faza zonală – Iaşi, „Premiul Special pentru Interpretarea unui concert de Mozart” – Olimpiada Naţională –Timişoara, Premiul I – Concursul Internaţional „Viva la Musica” – Zalău, Premiul I – Concursul Internaţional „Lira de Aur” – Suceava, Premiul II – Concursul „Paul Constantinescu” – Ploieşti, Premiul I – Concursul Internaţional „Emanuel Elenescu”- (Cvartet de coarde) – Piatra Neamţ; 2012 – Premiul I Olimpiada Naţională – Bucureşti, ”Marele Premiu” – Concursul Internaţional „Viva la Musica” – Zalău, Premiul I – Concursul Internaţional „George Georgescu „- Tulcea, Premiul Asociaţiei „Pro Muzica Academica” – Concursul Internaţional „Lira de Aur” Suceava”, „Premiul Special” oferit de Asociaţia „ESTA” – Austria – la Concursul Internaţional „Emanuel Elenescu” – Piatra Neamţ (cvartet de coarde), Premiul I – Concursul „Paul Constantinescu” – Ploieşti; 2013 – Diplomă de EXCELENŢĂ oferită de Radio România Iaşi – „Tinere Talente”‘, Premiul II – Olimpiada Naţională – Alba-Iulia, „Marele Premiu” – Concursul Internaţional „Timotei Popovici” –Sibiu, Premiul de Excelenţă oferit de Biblioteca Bucovinei „I. G. Sbiera” –Suceava. În toată această perioadă, Ciprian a avut o intensă activitate profesională, susţinînd spectacole alături de Filarmonica de Stat „Paul Constantinescu” din Ploieşti şi Filarmonica de Stat Botoşani. Din anul 2008 se poate lăuda cu: vioara I în cvartet de coarde, concert-maestru în cadrul Orchestrei simfonice a Colegiului de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava, recitaluri: Iaşi, Zalău, Braşov, Buşteni, Suceava, etc. Obiective profesionale: solist interpret –vioară. Excepţională care de vizită, Mihail Ciprian Reuţ!