6,4 milioane de lei a costat reabilitarea Bisericii „Sfîntul Spiridon” şi a „Turnului Clopotniţă”, din cartierul sucevean Zamca. O bună parte din consistenta sumă care s-a investit în cele două obiective istorico-religioase, mai exact 4,5 milioane de lei, reprezintă contribuţia Uniunii Europene. Derularea proiectului „Consolidarea, reabilitarea, protejarea şi valorificarea durabilă a monumentelor din secolul XVII şi XVI, aflate în patrimoniul naţional şi cunoscute sub numele de „Turnul Clopotniţă” şi Biserica „Sfîntul Simion” din Suceava” a început în luna iulie a anului 2014 şi s-a încheiat la finele anului trecut. La volumul de muncă existent şi la complexitatea lucrărilor care au trebuit efectuate, se poate spune că treaba a fost terminată într-o perioadă de timp mai mult decît rezonabilă. Însă, atenţie, la perioada efectivă în care au fost executate lucrările trebuie adunat şi timpul dedicat conceperii proiectului şi aprobării acestuia. Cu ocazia finalizării lucrărilor, preotul paroh Constantin Ciupu a declarat: „Realizarea acestui proiect depăşeşte scopul în sine. Acest proiect de refacere şi punere în valoare a celor două monumente va servi ca bază de lucru pentru activităţile pastoral-misionare şi social-culturale ale parohiei, ţinînd cont că cea mai importantă «cărămidă» a Bisericii este omul”. Omul Constantin Ciupu, cel care a avut ideea reabilitării celor două obiective istorico-religioase şi care s-a zbătut pentru realizarea importantului proiect, de la cap la coadă, este Jupânul de Salon al începutului de an.






