Ridică-te, Lazăre, şi pleacă!

Gheorghe Lazăr (T)Pentru că şeful interimar al Inspectoratului Şcolar Suceava, Gheorghe Lazăr, a picat de două ori examenul de fixare pe post, PSD se gîndeşte să-i retragă sprijinul politic şi să-l trimită la catedră pe 31 august. PSD i-a dat, dar nu i-a putut băga şi-n traistă, de teama procurorilor DNA, probabil. Ne referim la profesorul de matematică Gheorghe Lazăr, care a ratat şi cea de-a doua şansă de a conduce Inspectoratul Şcolar Suceava ca titular, nu ca interimar. Vă amintim că Gheorghe Lazăr este unsul PSD la şefia IŞJ. Numirea a fost făcută în 2012, prin detaşare în interesul domnului Lazăr şi al principalului partid de guvernămînt. Pardon, în interesul învăţămîntului. Din păcate pentru Gheorghe Lazăr, liniştea sa a fost spartă sub pretextul depolitizării sistemului educaţional, Ministerul Educaţiei organizînd concursuri în toate judeţele ţării, pentru ocuparea funcţiei de inspector general. Ei bine, concursurile nu au putut fi aranjate cum se întîmpla pe vremuri, pentru că organizatorii se aşteptau ca acestea să fie monitorizate de DNA. Totuşi, pesediştii de la Capitală şi-au ajutat fraţii din teritoriu cum au putut şi ei. De pildă, în luna februarie, Guvernul a modificat o lege ca să le permită şi profesorilor care sînt în pragul pensiei să aibă dreptul să se înscrie la concursul pentru ocuparea posturilor de inspector general. Unul dintre beneficiarii modificării legislative este pesedistul Gheorghe Lazăr. La cei 63 de ani ai săi (mulţi înainte, domnule profesor!), domnul Lazăr s-a înscris la primul concurs, care s-a desfăşurat în luna martie, dar nu a mai ajuns să susţină probele pentru că, atenţie!, nu a depus toate actele la dosar. În schimb, Gheorghe Lazăr a avut un dosar complet la concursul de luna trecută, concurs pe care l-a picat, însă. 

Cel de-al doilea concurs pentru ocuparea postului de Inspector general al Inspectoratului Școlar Suceava organizat în acest an s-a desfăşurat la sfîrşitul lunii iulie, la Bucureşti, şi a avut trei etape: a CV-ului, o probă scrisă şi proba interviului. În competiţie s-au înscris trei candidaţi. Pe lîngă şeful interimar al IȘJ, Gheorghe Lazăr, la concurs au mai participat directorul Colegiului Naţional de Informatică „Spiru Haret”, consilierul judeţean PSD Virginel Iordache, şi profesoara Anca Andrei, care predă tot la Colegiul de Informatică. Într-un răspuns oficial al Ministerului Educaţiei se arată că nici unul dintre cei trei candidaţi nu a reuşit să ia concursul. Gheorghe Lazăr a fost declarat „respins”, după ce a picat proba interviului, Virginel Iordache nu s-a prezentat la două probe, iar Anca Andrei s-a retras din concurs. În acelaşi comunicat al Ministerului se mai arată că, deşi a picat concursul, Gheorghe Lazăr va continua să conducă Inspectoratul Şcolar Suceava pînă pe 31 august 2015, cînd îi va expira detaşarea în interesul învăţămîntului. Din surse demne de încredere am aflat că domnul Lazăr speră ca PSD-ul să-l susţină în continuare, iar Ministerul Educaţiei să-i prelungească detaşarea cu încă un an. Şi acum, să ne ierte Gheorghe Lazăr, îi vom da o veste proastă. Surse de la vîrful PSD Suceava ne-au spus, domnule profesor, că vă vor retrage sprijinul politic, din cauză că, picînd de două ori examenul, aţi făcut partidul de rîs. Aşa că daţi comandă de tort, pentru că nu se cade să plecaţi pe 31 august din IŞJ fără să le faceţi o mică cinste foştilor dumneavoastră colegi.