Consilierul judeţean PNL Vasile Tofan, fost primar al Fălticenilor, a salutat decizia Consiliului Judeţean Suceava de a transfera Muzeului Bucovinei clădirea fostului consulat al Austriei, care se află într-o stare avansată de degradare. Preşedintele PNL al CJ, Gheorghe Flutur, a spus că după renovare, clădirea din Fălticeni va fi transformată în muzeu de artă religioasă, unde vor fi expuse obiecte aparţinînd tuturor confesiunilor. La inaugurare, politicienii se vor călca în picioare ca să-i vadă lumea, pentru că atunci cînd li se va spune că nu sînt duşi la biserică, ei să se poată apăra zicînd: „Da, dar sîntem duşi la muzeu. Şi nu la orice fel de muzeu”.
DUşi de biserică





