La 10 ani de la împlîntarea în chiar centrul Sucevei a oului uriaş, cel mai mare kitsch din istoria municipiului reşedinţă de judeţ, preşedintele PNL al Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Flutur, declară război kitsch-ului.
Domnul Flutur a spus că va dori să facă de rîs localităţile unde în timpul diferitelor serbări fumul de la grătare miroase a hamsii, se vînd chinezisme şi se încing hore pe muzică de proastă calitate. Şeful administraţiei judeţene a declarat că va face „un festival pe modelul « Zmeura de aur »”.
Dat fiind faptul că ne aflăm în Bucovina, premiul pentru kitsch ar trebui să fie „Zmeurata de aur”. Hîc!
ZmeUra şi la gară!





