Dacă

Emil UrsuBoierul Emil Ursu, directorul Muzeului Bucovinei, la Festivalul de Artă Medievală: „Dacă am fi avut rege, şi nu preşedinte, atunci şcoala românească nu ar fi scos numai tîmpiţi, ospătari şi tinichigii, iar eu n-aş mai fi fost nevoit să strig degeaba după spătari şi paharnici”.