După ce Moş Crăciun a împărţit cam 3.000 de cadouri, iar dumnealui a cîntat pe scena din centrul Sucevei „Asta-i sara de Crăciun”, primarul Ion Lungu le-a povestit jurnaliştilor că atunci cînd era mic mergea cu colinda din Ajunul Crăciunului şi pînă pe 1 – 2 ianuarie. Primarul şi-a adus aminte că „odată trebuia să mergem acasă și nefiind nici un mijloc de transport am trecut prin rîul Suceava, prin apă, în zona Luncușoara către Prelipca. Era pe 1 ianuarie”.
Probabil că de aia Ion Lungu s-a apucat să facă abia anul ăsta încă un pod peste rîul Suceava: s-o fi gîndit că dacă el a trecut prin apă şi n-a păţit nimic, pot s-o facă şi maşinile.
TransPortul popular





