Baia, comuna oamenilor fuduli

Cu ocazie evenimentului dedicat împlinirii a 550 de ani de la bătălia de la Baia, în care oastea lui Ştefan cel Mare a ieşit victorioasă în confruntarea cu armata lui Matia Corvin, prefecta Mirela Adomnicăi a vorbit onoratei asistenţe: „Baia, prima capitală a Moldovei, este locul unde a luat naştere Moldova şi se bucură de notorietate şi în ziua de astăzi, datorită perioadei istorice pe care a parcurs-o cu strălucire, datorită ctitoriilor-monument rămase în această comună pînă în ziua de astăzi, dar şi datorită unor evenimente mai recente. În urmă cu trei ani, la Baia, a avut loc cea mai mare descoperire arheologică din ultimii 40 de ani din Europa. Aici a fost cea mai mare localitate, veche de 7.000 de ani, iar prin această descoperire comuna dumneavoastră este menţionată în lucrări importante din ţările Europei”. Ei, după ce-au aflat asta, locuitorii comunei parcă simt că trăiesc şi ei mai bine. În plus, pot în sfîrşit să-şi explice de ce umblau fuduli, de nu le ajungeau cu prăjina la nas vecinii din Cornu Luncii.

Baya con Dios