Gheorghe Iacob

Gheorghe IacobPreşedintele PSD al CJ Suceava, Cătălin Nechifor, este specialist în găsitul vinovaţilor. Mai nou, domnul Nechifor s-a referit la drumurile judeţene proaste, pe care a spus că le strică transportatorii care încarcă maşinile mai mult decît e voie. Domnul preşedinte a mai spus că nu se prea poate face mare lucru pentru a-i disciplina pe aceştia, fiindcă cei care plimbă cîntarul prin judeţ au nevoie şi de prezenţa poliţiştilor în timpul acţiunilor de control, însă aceştia nu pot fi găsiţi decît pînă la ora 16.00. În ajutorul şefului PSD al administraţiei judeţene a sărit consilierul judeţean PSD Gheorghe Iacob, care este şi preşedintele Autorităţii Teritoriale de Ordine Publică-ATOP: „Poliţia are program 08.00-16.00. În unele unităţi administrativ-teritoriale chiar au fost desfiinţate posturile de poliţie, fonduri pentru plata orelor suplimentare nu sînt, iar prezenţa poliţiştilor este obligatorie în aceste echipaje”. Numai că, mai toate posturile de poliţie de pe raza judeţului Suceava, care au fost desfiinţate de Guvernul Băsescu-Boc, au fost reînfiinţate spre sfîrşitul anului 2012. Apoi, după ora 16.00, în fiecare localitate există cel puţin cîte un poliţist care asigură permanenţa non-stop. Acolo unde nu sînt poliţişti la comună, treaba o fac poliţiştii de la secţiile care acoperă cîteva localităţi. În acelaşi timp, poliţiştii răspund prezent de fiecare dată cînd sînt informaţi că trebuie să participe la acţiuni de control. Ce-aţi ajuns, domnule Iacob! Să umblaţi cu falsuri de dragul şefului de partid… Dumneavoastră, om cu părul alb, cu o activitate profesională apreciată şi cu vechime în PSD. Vă rîde lumea, domnule Iacob. Păcat.