După ce ”Lactalis” le-a transmis micilor producători din zona de munte a județului Suceava că nu le mai ia laptele, pentru că nu mai are ce face cu el, deputatul AUR de Suceava Petru Negrea s-a apucat de scris o interpelare pe care a transmis-o Ministerului Agriculturii. Domnul Negrea vrea să știe ce măsuri va lua Ministerul pentru colectarea și valorificarea laptelui produs de fermierii și ce sprijin vor primi procesatorii locali de lapte și produse tradiționale din Bucovina pentru a avea acces echitabil la rețelele comerciale, și pentru a-și păstra locul pe piață. Îl felicităm pe domnul deputat pentru inițiativa sa, cu toate că aceasta nu va avea nici o finalitate.
În schimb, Petru Negrea, care are timp berechet și îl ține și buzunarul, ar putea să angajeze niște oameni și împreună să colecteze lapte, pe care să-l transforme în brînză, smîntînă și iaurt. Că doar turiștii nu bat drumul pînă în Bucovina, la Cabana ”Alpin” de pe Rarău și la Pensiunea ”Toaca Bellevue” din Gura Humorului, ambele ale domnului deputat, pentru a primi produse din supermarket, de care-s sătui. Fapte, nu vorbe, domnule deputat!
Lapte, nu vorbe






