Optimistul şi tristul

Primarul Sucevei, Ion Lungu, se teme că o eventuală remaniere guvernamentală va îngreuna procesul de achiziţie a 40 de autobuze electrice prin fonduri europene. Şi se mai teme de contestaţii. Cu toate acestea, primarul e optimist: „Vrem ca aceste autobuze să vină pînă la jumătatea anului viitor. Dacă nu sînt contestaţii se poate, dar dacă vor fi lucrurile se complică. Însă, aşa cum am mai spus, sînt obligat să fiu optimist”.

În schimb, şoferii sînt obligaţi să fie trişti, pentru că trebuie să conducă nişte autobuze care au parcurs şi cîte un milion de kilometri. La fel de trişti ca sucevenii care se gîndesc cu groază că vine iarna şi iarăşi nu se deschid sau nu se închid uşile autobuzelor care ar fi trebuit scoase de mult la pensie.

Cu autoBuzele umflate