Ministrul Educaţiei, Valentin Popa, a hotărît: înscrierea elevilor la ora de Religie se face o dată pentru toată perioada de şcolarizare sau pînă la schimbarea opţiunii, şi nu anual ca pînă acum. Astfel, rectorul universităţii sucevene a îndeplinit dorinţa Bisericii Ortodoxe Române, care încă din anul 2015 transmitea că înscrierea la ora de Religie ar trebui să se facă o singură dată şi să fie „valabilă permanent, pînă la o eventuală schimbare a opţiunii”. Acum, Valentin Popa are postul de la Bucureşti securizat, pentru că Prea Fericitul Daniel va da ordin pe unitate ca numele ministrului să fie pomenit la slujbele de duminică, iar feţele bisericeşti să se roage la Dumnezeu să-i dea acestuia sănătate şi viaţă cît mai lungă în funcţie.
Facultatea de Religie de Film





