Cu muşcaţii şi căzuţii la atac

Preşedintele Organizaţiei Municipale Suceava a PSD, Dan Ioan Cuşnir, a scos o statistică de la Spitalul Judeţean cu care le-a dat peste nas primarului PNL, Ion Lungu, şi viceprimarului liberal, Lucian Harşovschi. Conform datelor, în 2017, 687 de persoane au fost muşcate de cîini şi alte 777 au fost compostate de căpuşe, iar în actualul sezon rece 273 de cetăţeni au alunecat pe gheaţă. Grea muncă a avut domnul Cuşnir să aleagă doar fişele locuitorilor municipiului Suceava, că doar administraţia liberală nu este vinovată şi pentru muşcaţii şi căzuţii de la Buneşti ori de la Mihoveni, care tot la Spitalul Judeţean ajung cînd au probleme de sănătate. Sperăm că domnul preşedinte a făcut asta şi nu i-a lăsat pe toţi pacienţii în statistică pentru ca impactul dezvăluirilor sale să fie unul şi mai mare. Şi dacă a făcut-o, tragem nădejde că a primit o mînă de ajutor de la o persoană cu experienţă în domeniul sănătăţii, cum este medicul urgentist Tiberiu Bărdăţan, fost director medical şi purtător de cuvînt al Spitalului Judeţean, care trebuie că-şi mai vitează colegii medici cînd funcţia de subsecretar de stat din partea PSD în cadrul Ministerului Sănătăţii îi permite.  

Căpuşa Barbie