De la săraci pentru bogat

Deputata PNL de Vatra Dornei, Angelica Fădor, şi-a exprimat indignarea în legătură cu faptul că impozitul pe venit nu va ajunge în totalitate la primării, aşa cum prevedea un amendament al Opoziţiei care fusese aprobat în comisii. Majoritatea PSD-ALDE a întors votul, iar deputata liberală spune că din această cauză comunităţile locale vor avea de suferit, fiindcă nu vor avea bani de investiţii. Totuşi, există şi un cîştigător: primarul PSD, Gabriela Vrînceanu Firea, pentru că Guvernul Tudose oferă Capitalei 55% din sumele colectate din impozitul pe venit. Angelica Fădor a adăugat că „toţi primarii trebuie să ştie că Guvernul le-a luat tuturor, iar o parte din ceea ce le-a luat va ajunge la doamna Firea”. De vină pentru această situaţie sînt, evident, liberalii. Dacă ei ar fi cîştigat alegerile pentru Primăria Capitalei, atunci Guvernul PSD-ALDE nu doar că nu ar mai fi dat nimic Bucureştilor, dar ar fi luat de la bogatul Bucureşti şi ar fi împărţit la săracii din provincie.

BucurEşti ceea ce faci