Atmosfera anului 2024 se anunță a fi una încinsă, dat fiind faptul că sînt programate toate alegerile posibile și imposibile, și nu ne referim aici și la alegerile din cadrul asociațiilor de proprietari ori la cele de la asociațiile culturale. Ne referim la alegerile politice, adică la europarlamentare, locale, parlamentare și prezidențiale. Politicienii de la orașe și de la sate vor fi preocupați anul viitor să-și conserve pozițiile, și vor fi mai puțin preocupați să rezolve problemele oamenilor din pozițiile pe care le dețin. În instituțiile publice va fi vînzoleală mare, în special în rîndul șefilor, care vor căuta să se poziționeze astfel încît rezultatul alegerilor să nu-i lase fără funcții, iar firmele mari care au lucrări cu statul vor încerca să ghicească rezultatul alegerilor, astfel încît finalul acestora să-i găsească în tabăra cîștigătoare. Într-un cuvînt, aproape întreaga societate românească va fi într-un fel sau altul cuprinsă de febra alegerilor.
Rezultatul unui sondaj de opinie intrat în posesia redacției noastre în urmă cu ceva vreme indică faptul că, la nivelul județului Suceava, PNL-ul, partidul condus de președintele Consiliului Județean, Gheorghe Flutur, își va păstra supremația. Însă, pînă la primele alegeri se pot întîmpla multe. Depinde de ce va face coaliția de guvernare PSD-PNL, de ce va face PNL-ul, dacă va mai rămîne la butoane ori dacă va lăsa PSD-ul singur în prag de alegeri, de mișcările făcute de Gheorghe Flutur și de ce vor face celelalte partide în plan național. AUR-ul rămîne încă o necunoscută. În sondajele de opinie date publicității în ultima vreme, AUR se situează pe locul III, la mică distanță de PNL. Însă, clasarea sa ar putea fi mai bună, dacă este să luăm în considerare că în sondajele din 2020 partidul lui George Simion nu prea exista, după care a intrat lejer în Parlament.
Pentru PNL Suceava a apărut și o problemă de dată recentă, după ce PSD a decis să o pună pe Larisa Blanari pe lista pentru alegerile europarlamentare. Locul pe care doamna Blanari îl va ocupa pe listă va fi stabilit de București. Economista Larisa Blanari a fost consilier județean în 2020, poziție la care a renunțat pe 1 iulie 2022, după ce a fost numită la conducerea Casei de Asigurări de Sănătate Suceava. Pe 13 februarie 2023, economista Blanari a renunțat la funcția de la Casa de Sănătate pentru a se ocupa exclusiv de Organizația de Femei, unde fusese aleasă președintă pe 27 ianuarie, iar de atunci bate județul pentru organizarea sau reorganizarea filialelor partidului. Mai mult ca sigur că Larisa Blanari, o doamnă ambițioasă și cu relații în conducerea centrală a partidului, nu va accepta un rol de umplutură la alegerile europarlamentare. Adică, nu va accepta să fie pe listă doar ca să fie la număr. Doamna Blanari va dori un loc cît de cît eligibil, adică unul care să-i ofere șansa de a ajunge europarlamentar, în caz contrar renunțînd să participe la alegerile care vor fi primele din anul 2024.
Cu doamna Blanari pe listă, PSD va avea un atu important în bătălia politică. Social-democrații le vor cere sucevenilor să-i voteze, pentru ca măcar să aibă și ei un reprezentant la Bruxelles și la Strasbourg. Că un europarlamentar nu poate face mare lucru și că sucevenii nu prea au ce să-i ceară unui europarlamentar, asta e altă poveste. Chestiunea ține de patriotismul local. Decît să voteze cu un partid care are doar candidați de la Buzău, Timișoara, București sau Oradea, unii suceveni vor pune ștampila în căsuța în care apare și numele unui sucevean de-al lor.
Prezența Larisei Blanari pe un loc cu șanse de reușită poate distorsiona rezultatele europarlamentarelor, pe care pînă acum PNL Suceava le și vedea cîștigate. Iar rezultatul de la europarlamentare va influența opinia publică pentru celelalte rînduri de alegeri. De aceea, liberalii suceveni vor trebui să mute și ei, în sensul că prim-vicepreședintele PNL la nivel național Gheorghe Flutur va trebui să ceară partidului să ofere Sucevei un loc eligibil pe listele pentru alegerile pentru Parlamentul European. Dar, pînă se vor face listele electorale pentru primele alegeri de anul viitor mai e timp și se pot întîmpla atîtea. Noi să fim sănătoși și să ne vedem la anul cu bine. Cu mai mult bine decît în 2023. La mulți, foarte mulți și foarte buni ani! Sărbători fericite! (Următorul număr al gazetei noastre în format tipărit pe hîrtie va apărea pe 9 ianuarie 2024) (Foto: European Parliament)






