Statuie ca a lu’ mata nu mai are nimenea

Statuie ca a lu’ mata nu mai are nimenea

Statuia dedicată Centenarului Unirii va fi făcută, cel mai probabil, anul viitor. Însă, este foarte posibil ca statuia Centenarului de 100 de ani să fie inaugurată cu ocazia Centenarului de 102 ani, 103 ani sau cînd va fi gata ea.

Şi pentru ca toată lumea, de la cel cu ţîţa-n gură pîn’ la ăl cu barba sură, să priceapă despre ce este vorba, primarul Ion Lungu a promis că pe statuie va fi montată o plăcuţă pe care va scrie ce reprezintă aceasta.

Propunem ca de plăcuţă să atîrne un caiet după modelul condicilor de sugestii şi reclamaţii, unde oamenii să noteze cam ce cred ei că reprezintă statuia. Cele mai interesante opinii vor fi tipărite pe alte plăcuţe cu care va fi placată statuia, care va semănă cu Arturo Vidal tatuat. Şi astfel Suceava va avea o statuie cum pe lume nu mai există.

Centenarul Marii Uimiri