Stadionul cu care ne-am obişnuit

În ceea ce priveşte fotbalul, primarul Sucevei, Ion Lungu, ştie ce nu ştim noi: în cîţiva ani, Foresta va ajunge în topul echipelor de Liga I

Stadionul cu care ne-am obişnuit

Municipalitatea suceveană are în plan construirea unui stadion comunal. Conform primarului PNL, Ion Lungu, Compania Națională de Investiții a solicitat Primăriei Suceava să-i pună la dispoziție un amplasament pentru construirea unei arene sportive de capacitate mică. CNI-ul ăsta, spune primarul, are un program prin care finanțează construirea a două tipuri de arene omologate în baza cerințelor UEFA: un stadion de 105/68 de metri cu nocturnă și tribune pentru 500 de spectatori și o bază sportivă de 40/20 de metri pentru minifotbal. Ion Lungu crede că la Suceava ar merge și un stadion nou pentru 500 de spectatori, fiindcă ulterior Primăria s-ar putea implica în mărirea capacității arenei.

Probabil că primarul ştie ce nu ştim noi, şi anume că în următoarea sută de ani Foresta va rămîne în Liga a III-a sau poate chiar va retrograda într-a patra, aşa că 500 de locuri în tribune sînt mai mult decît suficiente.

Dar staţi aşa, nu plecaţi: primarul a spus, ulterior, că a fost vorba despre o neînţelegere şi că micul stadion va fi unul pentru antrenamente şi că ar fi fost păcat să refuze oportunitatea de a accesa nişte fonduri de la CNI.

Ei, se schimbă situaţia. Probabil că primarul ştie ce nu știm noi, şi anume că în viitorul apropiat Suceava va ajunge în Liga I şi va avea evoluţii atît de bune încît la fiecare antrenament al echipei vor asista aproximativ 500 de spectatori. Cît priveşte stadionul-stadion, „Areni”-ul ce are? Mai ales că ne-am obişnuit cu el.

TriBuna Vestire