Fiecare comunitate fiecare orăşel sau megalopolis are cîte o dambla festivistă fiecare primar vrea să fie mai ţanţoş şi mai vizibil şi cum fantezia oamenilor bate orice realitate ne trezim cu tot felul de gesturi colective care mai de care mai trăsnite de exemplu oraşul Bunol din Spania neavînd prin ce să fie celebru a hotărît să organizeze anual o manifestare intitulată „Tomatita” toţi zăbăucii tîrgului precum şi drumeţii duşi cu capul se întîlnesc şi încing o bătaie cu roşii dau cu pătlăgelele unii în alţii pînă ce tot oraşul seamănă cu un imens bulion asta-i damblaua lor ce poţi să le faci mai sînt unii care au schimbat roşiile cu făina tot pentru bătaie irosesc atîta bunătate de făină că ar putea hrăni cu pîine un sfert din Africa cea veşnic înfometată mai sînt şi concursurile mondiale de bătaie cu perne s-a întîmplat şi la noi la Cluj i-or tras ardelenii lui Emil Boc nişte puişori umpluţi cu puf peste scăfîrlie de i-or sărit acestuia toţi fulgii bine i-or făcut că şi aşa ăsta ne-a tăiat pensiile şi salariile şi a scumpit pita şi roşiile avem şi noi în judeţ tot felul de festivisme dintr-astea tot felul de bătăi nu-s aşa de spitaliceşti ca la Tîrgu Frumos unde în fiecare an ăi din deal se bat cu ăi din vale într-o tradiţională cafteală cu ciomege de au ce coase şi ghipsa chirurgii de la Iaşi la noi la Rădăuţi mai multe clanuri de ţigani care participau la o nuntă auzind ei de decesul autoregelui Cioabă au hotărît să comemoreze printr-o bătaie paşnică adică o cuţităreală pur etnică la care nu au invitat organele de ordine fiindcă e bulangii adică are bulane şi bate cu ele atît de rău că putea strica doliul regal o altă bătaie anuală este cea dedicată Zilei Limbii Române e vorba de bătaia de joc pe care o organizează candidaţii de la Bacalaureat pentru ăştia „Luceafărul” nu-i capodoperă eminesciană ci un cinematograf din Bucureşti sau o stradă din Agigea au scris sfertodocţii ăştia nişte cucuri la teza de la română că se cruceşte şi cel mai aprig ateu şi la istorie a fost la fel la Suceava un absolvent făcut la apelul de seară a produs următoarea minune logică vă oferim textul „Ştefan cel Mare a ieşit învingător în bătălia de la Codrii Cosminului. Cine este domnitorul moldovean care i-a învins pe poloni la Codrii Cosminului?” şi loaza a răspuns Alexandru cel Bun să încremeneşti nu alta bietul Alexandru era de mult oale şi ulcele cînd Ştefan îi bumbăcea pe polaci e bine totuşi că loaza a reuşit să scrie numele unui domnitor şi nu l-a trecut acolo pe Chiricheş pe Piţurcă sau pe Vărul Săndel dar cea mai mare bătaie de joc urmează să se organizeze la Suceava ea are la bază ideea fentoasă a primăriei noastre şi anume aceea de a realiza un parc industrial româno-german e vorba de un parc mare şi frumos cu pomi şi iarbă în care se ascund buburuze şi căpuşe perverse şi cu alei pe care să se plimbe foştii angajaţi actualii şomeri de la CCH sau CPP de la IUPS şi IMUS şi alte hardughii dintr-astea cărora de mult le-a cîntat popa prohodul ce-i mai mişto e că primăria se îmbăţoşează să facă pe lîngă un parc industrial de agrement şi un parc sportiv cu stadion sală polivalentă şi bazine olimpice noi n-avem bani să ţinem o echipă de fotbal în Liga a II-a aşa că pe imaşul din Areni vor paşte în curînd vaci sau va fi însămînţat cucuruzul dar ne spargem în figuri cu săli polivalente poate doar pentru nunţi şi întîmplări electorale.
Alimobil





