Declaraţie marca Gheorghe Flutur, de Ziua Bucovinei, la aprinderea luminilor din bradul montat în centrul Sucevei: „Vă spun cu lacrimi în ochi: de cîţiva ani, Flutur aduce lumina şi Ion Lungu o aprinde. De Paşti venim cu Lumina Sfîntă şi acum o aprindem”. Domnu’ preşedinte, domnu’ preşedinte, ne doare sufletul să vedem cît sînteţi de sensibil. Şi chiar nu mai ştim ce să ne facem cu dumneavoastră. Teamă ne e că nu vă veţi putea opri din plîns pînă de Paşti şi că vă veţi usca văzînd cu ochii. Ca să nu mai spunem că lacrimile pe care le vărsaţi s-ar putea să stingă Lumina Sfîntă şi rămînem fără Paşti.
Lacrimă şi pedeapsă





