Încîntat sînt, Doamne, încîntat

Managerul Spitalului Judeţean, Vasile Rîmbu, a găsit soluţia extinderii ambulatoriului, unde adresabilitatea a crescut de trei ori de la inaugurare şi pînă în prezent: clădirea cu patru etaje a Direcţiei de Sănătate Publică şi o anexă a acesteia. Managerul a spus că pentru extinderea ambulatoriului în cele două clădiri aflate în imediata vecinătate a spitalului şi pentru mutarea DSP peste drum, la Centrul de Transfuzii Sanguine, va face demersuri pe lîngă Consiliul Judeţean şi Prefectură. Poate că lui Vasile Rîmbu nu i-ar fi venit această idee, dacă DSP-ul nu ar fi vorbit despre aglomeraţia existentă în secţiile de Ortopedie şi de Neurochirurgie, solicitînd Spitalului Judeţean să extindă secţiile ori să mărească numărul de paturi. Domnul Rîmbu a declarat că este „încîntat de grija DSP pentru spital”. Şi ca să vă daţi seama cît este de încîntat, managerul le-a cerut celor de la DSP să nu-şi mai parcheze maşinile în curtea spitalului, pentru că astfel ocupă locurile destinate personalului medical, pacienţilor şi familiilor acestora. În semn de încîntare maximă, Vasile Rîmbu le promite celor de la DSP că atunci cînd vor elibera parcarea vor fi întîmpinaţi de corul spitalului, care va susţine un miniconcert în cinstea lor, la care cap de afiş va fi opera „Încîntarea încîntărilor”.   

Direcţia de Încîntare Publică