Dezastrul lăsat de PSD, reparat cu mărunţiş de la Blaga

Deputatul PNL de Suceava Ioan Balan, în Parlamentul României: „În mai puțin de trei săptămîni de la instalarea Guvernului liberal, Ludovic Orban a reușit să găsească cele mai potrivite soluții pentru deblocarea financiară a României. Am văzut multă supărare printre cei nostalgici ai regimului PSD, care au acuzat cu vehemență că nu e bine ca românii să știe adevărul despre dezastrul bugetar pe care Guvernul Dăncilă l-a lăsat în urmă. Nu au fost puțini cei care au spus că cetățeanul român, cel care plătește din munca sa impozite și taxe, nu trebuie să știe că PSD nu a lăsat suficienți bani pentru plata pensiilor, că în multe instituții nu ajungeau banii pentru plata salariilor pînă la finalul anului, că facturi de miliarde de lei nu au fost plătite către administrațiile locale care au făcut investiții prin Programul Național de Dezvoltare Locală și că alte miliarde de lei au fost luate cu japca din buzunarele agenților economici, fie prin neplata rambursărilor de TVA, fie prin neplata concediilor medicale ale angajaților”.

În condiţiile în care PSD a lăsat vistieria goală, e clar că domnul Orban a venit cu bani de-acasă, semn că era foarte bine plătit la firma de construcţii din Mureş care-l angajase la începutul anului trecut pentru că nu avea serviciu.

Mai e şi varianta ca lui Vasile Blaga să-i mai fi rămas nişte mărunţiş prin buzunare. 

Taxa pe Valoarea Amestecată