De 2,5 lei

Localităţile sucevene au avut solicitări de nouă ori mai mari faţă de cele 28 de milioane de lei pe care Consiliul Judeţean le-a primit pentru a le împărţi. Între majoritatea PNL şi minoritatea PSD au apărut discuţii în plenul şedinţei, social-democraţii acuzîndu-i pe liberali că le-au dat mai mulţi bani primarilor lor. În replică, peneliştii le-au spus pesediştilor că pe vremea cînd erau ei la butoane, raportul era de 2,5 în favoarea primarilor PSD, acesta fiind în prezent de numai 1,2 în favoarea primarilor PNL. În loc să comenteze că primarii liberali au primit mai mulţi bani decît cei ai lor, social-democraţii ar fi trebuit să fie îngrijoraţi că bugetul care a ajuns la Suceava pentru a fi împărţit a fost de 2 lei. Hai, fie, 2 lei şi 50 de bani.   

Alexandru Ioan Acuza