Ceea ce era de demonstrat

„Regia Naţională a Pădurilor – Romsilva a cîştigat definitiv procesul cu Fondul Bisericesc Ortodox Român al Bucovinei, 166.813 hectare de fond forestier rămînînd astfel în proprietatea publică a statului roman şi în administrarea Romsilva. Procesul a fost intentat acum 16 ani de Fondul Bisericesc Ortodox Român al Bucovinei, care a cerut recunoaşterea dreptului de proprietate pentru cele 166.813 hectare aflate în judeţul Suceava. Litigiul s-a judecat în aceşti ani la mai multe instanţe din ţară, în mai multe cicluri procesuale, la Curtea de Apel Suceava, Curtea de Apel Galaţi, Curtea de Apel Timişoara, Curtea de Apel Cluj, precum şi la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Acţiunea Fondului Bisericesc Ortodox Român al Bucovinei a fost respinsă definitiv de Curtea de Apel Cluj şi irevocabil de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie acum trei ani, iar calea extraordinară de atac a revizuirii a rămas irevocabilă în acest an, prin Decizia 192 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie”. Ceea ce era de demonstrat. Şi anume, că Jupânu’ a avut dreptate în toţi anii în care a scris că Fondul Bisericesc, în fruntea căruia se află arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, Înalt PreaSfinţia Sa Pimen, nu are nici un drept să-şi bage topoarele în aproape jumătate din suprafaţa împădurită a judeţului nostru.

 Jupânu’