Ca să roşească primarul de ruşine

„Ca să răspund la o provocare pe Facebook, miercuri, 28 martie, voi merge să mătur strada Alexandru cel Bun. (…) Cizmele le mai am, cu măturoiul stau bine, nu e nici un fel de problemă”. Declaraţia a fost făcută în conferinţa de presă din 14 martie de primarul PNL al Sucevei, Ion Lungu. De provocat l-a provocat colega Dana Humoreanu, de la „Monitorul de Suceava”, care pe 13 martie a postat pe contul ei următorul mesaj: „Locuiesc pe cea mai mizerabilă stradă din oraş. Ploaia nu reuşeşte să spele jegul. Domnu’ primar Ion Lungu, vecine, vedeţi prin debara cizmele alea de cauciuc şi haideţi să deznămolim strada, că în baza băieţilor de la salubritate ne invadează şobolanii!”. Pînă pe 28 martie, dacă dă Dumnezeu şi plouă, o să ai strada curată, Dana, şi nu o să mai fie nevoie de intervenţia primarului Ion Lungu. Şi dacă nu plouă, nu staţi să-l aşteptaţi pe primar pînă pe 28, că vă mănîncă şobolanii, liliecii, ciorile şi coioţii. Ia-l pe vecinul Ion Lungu, puneţi mîna pe mături şi la treabă! Ca să vă fie vouă bine şi ca să roşească primarul de ruşine cînd va observa că a venit degeaba.

„Măturătorul de Suceava”