Dacă te iei după spusele PSD, pîrtia de schi de pe Rarău este gata, dar dacă mergi să te dai cu schiurile mergi degeaba. PSD-ul mai bate şi toba că el e de gaşcă şi că alocă fonduri şi localităţilor cu primari PNL, cum este şi cazul municipiului Cîmpulung Moldovenesc, unde primar este liberalul Mihăiţă Negură. Preşedintele PNL al Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Flutur, a anunţat că a transmis o hîrtie Ministerului Turismului prin care solicită alocarea fondurilor promise pentru finalizarea primului tronson al pîrtiei. Este vorba despre cele 2,37 de milioane de lei promise de guvernarea PSD. Însă Gheorghe Flutur nu a spus tot, dar vă spunem noi. Într-o primă etapă, pentru pîrtie fuseseră prinşi 7,5 milioane de lei, sumă din care s-a tăiat, ajungîndu-se la 6,7 milioane de lei. Cea mai mare parte a fondurilor s-a transformat în credite de angajament pentru 2018. Cum ar veni, constructorul ar fi obligat să lucreze pe banii lui, iar Guvernul îl va plăti el cîndva. Cel mai probabil la Sf. Aşteaptă, atunci cînd va fi inaugurat şi primul tronson al pîrtiei de schi de pe Rarău.
Între bine şi RaRău





