După cinci ani de UNPR, Cătălina Vartic şi-a dat demisia din funcţia de preşedinte executiv al partidului, la şedinţa Comitetului Naţional Executiv, care hotărîse ca formaţiunea politică să candideze singură la alegerile locale, şi nu alături de PSD. La plecare, doamna Vartic i-a transmis preşedintelui UNPR Suceava, senatorul Mihai Neagu, mult succes „în atingerea obiectivelor propuse, chiar dacă în urmă cu doar trei-patru zile declara sus şi tare că UNPR va merge 99% în alianţă cu PSD”. Cum pe domnul Neagu îl ştim de mare traseist politic, credem că acesta a zis bine, în sensul că s-a gîndit ca, dumnealui, ca preşedinte UNPR, să facă alianţă cu PSD.
TraSeismul politic





