Venit cu un suflu nou pe postul de subprefect, Ionuţ Creţuleac aşteaptă cu emoţie rezultatul alegerilor din 11 decembrie, pentru a afla dacă-i va sufla scaunul prefectului Constantin Harasim. La sfîrşitul lunii februarie a acestui an scriam că Suceava va avea un alt prefect în locul lui Constantin Harasim. Ne bazam atunci pe o ştire psnews.ro, care ne-a fost confirmată şi din alte surse din Capitală, care spunea că Guvernul Tehnocrat urmează ca în cîteva zile să schimbe nu mai puţin de 15 prefecţi, printre care şi cel de Suceava. Ne bazam şi pe bursa zvonurilor din Suceava, care-l dădeau ca şi demis pe Constantin Harasim, cu toate că acesta se apropiase de PNL după ce se distanţase de ALDE, pentru a-i face pe plac noului preşedinte liberal al Consiliului Judeţean, Gheorghe Flutur, fost pentru o vreme şef al actualului premier Dacian Cioloş. De ce ar fi urmat ca domnul Harasim să fie înlocuit? În principal, pentru a-i face loc unui humorean de-al domnului Flutur care fusese subprefect al Sucevei într-o vreme în care domnul Flutur era pe cai mari. Numele humoreanului este Ionuţ Creţuleac. Din februarie şi pînă acum s-a scurs mult timp, dar Constantin Harasim nu a fost mutat din loc. În ceea ce-l priveşte pe Ionuţ Creţuleac, acesta a ajuns la Prefectură, dar numai pînă în biroul de subprefect. În urmă cu cîteva zile, Ionuţ Creţuleac i-a luat locul lui Atanasă Nistor, omul PSD-ului.
La sfîrşitul lunii trecute, cu cîteva zile înainte de a se pensiona, Atanasă Nistor a aflat că Guvernul Tehnocrat a emis o hotărîre care-l trimite acasă şi care-l pune în locul său pe Ionuţ Creţuleac. Decizia Executivului l-a nemulţumit profund pe domnul Nistor, care a fost auzit bombănind pe la colţuri. Domnul Nistor nu a fost prezent la ceremonia de predare a ştafetei, dar absenţa sa poate fi pusă şi pe seama faptului că starea de sănătate l-a împiedicat să participe. Cînd a fost uns subprefect al Sucevei, Ionuţ Creţuleac a luat cuvîntul şi a spus: „Ne aşteaptă o perioadă aglomerată, cu pregătirea alegerilor şi sezonul rece, dar sînt convins că le vom duce pe toate la bun sfîrşit. Îmi doresc să vin cu un suflu nou şi să ţinem ştacheta ridicată”. Este vorba despre suflul nou al unei persoane de 39 de ani, care a scos din birou suflul vechi al unui pensionar. Ionuţ Creţuleac are atîta suflu nou, încît îi ajunge şi pentru a înlocui şi suflul vechi al lui Constantin Harasim, care are 62 de ani şi suficientă vechime pentru a putea ieşi la pensie. Domnul Creţuleac visează cu voce tare la funcţia de prefect, iar visul său va deveni realitate la scurt timp după alegerile din 11 decembrie, dar numai dacă PNL va face parte din viitorul Guvern. Ei, de-abia atunci Ionuţ Creţuleac va demonstra dacă poate să fie „un bărbat adevărat în cadrul Prefecturii”, lucru pe care i l-a urat Constantin Harasim atunci cînd l-a instalat în funcţia de subprefect.






