Prefectul Sucevei, Constantin Harasim, şeful ISU, generalul Ion Burlui, şeful DSP, Andrei Ianovici, şi directorul DSVSA, Leon Laurenţiu Postolache, în calitate de membri ai Comitetului pentru Situaţii de Urgenţă, şi-au pus semnătura pe un document care stabileşte că este nevoie de „întărirea biosecurităţii fermelor de porci, precum şi intensificarea măsurilor de supraveghere a gospodăriilor populaţiei pentru specia suinelor”. Domnii înainte amintiţi au luat această măsură ca urmare a apariţiei cazurilor de gripă porcină în Ucraina. Numai că între gripa porcină şi porci nu există nici o legătură. Aşteptăm ca acelaşi comitet prezidat de domnul Harasim să decidă supravegherea atentă a porcilor, şi pentru că există informaţii că aceştia transmit nişte semnale radio din cauza cărora unii dintre salariaţii din instituţiile publice beau în timpul programului pînă se îmbată ca porcii.
BăuTura de noapte





