Pare-se că preşedintele PSD al CJ Suceava, Cătălin Nechifor, ar fi citit undeva că Ştefan cel Mare ar fi zis: „Cetatea de Scaun a Sucevei nu e a mea, nu e nici a voastră, ci a pesediştilor, în veacul vecilor amin!”. Anul acesta, premierul PSD al României, Victor Ponta, a lipsit de la baia de mulţime pe care obişnuia să o facă de „Sfînta Maria”, la Mănăstirea Putna, pe vremea cînd era doar deputat şi tot striga, ca să-l audă tot electoratul din zonă, că a copilărit într-o comună suceveană. Aşa că, pe 15 august, conducerea PSD Suceava a găsit un alt oficial pe care să-l plimbe ca pe sfintele moaşte printre miile de credincioşi adunaţi în curtea lăcaşului de cult. În cele 40 de minute petrecute la Mănăstirea Putna, comisarul european pentru Politici Regionale, Corina Creţu, s-a închinat la mormîntul lui Ştefan cel Mare şi Sfînt şi s-a lăsat pătrunsă de fiorul entuziasmului la vederea copiilor îmbrăcaţi în costume populare. Copii pe care, culmea, i-a şi atins, fără să i se ia vopseaua de pe unghii. După ce a ieşit din lăcaşul de cult, comisarul a făcut cîţiva paşi printre credincioşii dornici de poze cu înaltul oaspete, dar şi cîteva declaraţii laudative la adresa autorităţilor locale, spunînd, printre altele, că apreciază numărul mare de proiecte europene implementate în judeţ. Cuvintele rostite de doamna Creţu i-au făcut o mare plăcere preşedintelui PSD al Consiliului Judeţean Suceava, Cătălin Nechifor, care s-a tot gudurat pe lîngă domnia sa şi care nu a vrut să-i rămînă dator acesteia.
Corina Creţu este pesedistă cu state vechi şi a venit la Suceava la invitaţia colegului său de partid Cătălin Nechifor. La Putna, preşedintele PSD Suceava şi al Consiliului Judeţean a declarat, de faţă cu doamna Creţu: „Aş vrea să-i mulţumesc şi eu doamnei comisar, pentru că, iată, la Suceava, în premieră, un comisar european se află într-o vizită oficială, o vizită care este datorată şi unor evenimente importante. Pe lîngă <Sfînta Maria> de astăzi, la Putna, pe lîngă proiectul european de aici de la Mănăstire, avem diseară pregătită INAUGURAREA Cetăţii de Scaun a Sucevei, tot un proiect prin POR”. Ei bine, inaugurarea Cetăţii de Scaun a Sucevei s-a făcut într-un mod lamentabil pentru organizatori şi umilitor pentru muritorii de rînd. Pe 15 august, în cea de-a doua zi a Festivalului Medieval, în jurul orei 20.30, comisarul european Corina Creţu şi-a făcut apariţia în faţa Cetăţii de Scaun, fiind însoţită de Cătălin Nechifor, de senatorii PSD Neculai Bereanu şi Ovidiu Donţu, şi de cîţiva consilieri judeţeni. Alaiul PSD s-a deplasat prin mulţime pînă a ajuns în faţa uşilor de acces spre curtea interioară a Cetăţii, adică spre punctele de belvedere, paraclis şi încăperile proaspăt restaurate. Aici, uşile, care au stat închise cu lacăte pe tot parcursul Festivalului, au fost deschise doar pentru Corina Creţu şi pentru delegaţia care o însoţea. După ce comisarul a intrat în inima cetăţii, uşile de acces au fost închise din nou, ca nu cumva să intre vreun vizitator nepoftit. De parcă pesediştii erau urmaşii curtenilor lui Ştefan cel Mare şi au primit automat dreptul de a intra în Cetate, iar oamenii veniţi la Festivalul Medieval ar fi fost urmaşii răzeşilor, care erau buni doar să lupte pentru Ştefan, nu şi să fie poftiţi de către acesta să vadă Cetatea de Scaun din interior. Întrebat de ce a închis curtea interioară a Cetăţii pe parcursul Festivalului, directorul adjunct al Muzeului Bucovinei, Ioan Mareş, a răspuns că nu a avut suficienţi paznici care să păzească instalaţiile din incintă. Adică, nişte lămpi de 600 de euro bucata şi nişte proiectoare de lumini. După ce pesediştii au părăsit curtea interioară a Cetăţii, Cătălin Nechifor a invitat-o pe Corina Creţu să admire un foc de artificii. Surse bine informate susţin că acesta a fost cadoul special pregătit de Consiliul Judeţean şi plătit din bani publici pentru musafirul de la vîrful Comisiei Europene. Focul de artificii nu fusese trecut în programul oficial al Festivalului, decizia fiind luată după tipărirea acestuia. Marţea trecută, Cătălin Nechifor a organizat o conferinţă de presă şi a declarat că, de fapt, lucrările de conservare şi restaurare de la Cetatea de Scaun nu au fost inaugurate pe 15 august şi că evenimentul va avea loc atunci cînd instituţiile europene vor face ultima plată către constructor. Hei, domnule preşedinte, dar la Putna ce-aţi spus?! A, v-aţi sucit pentru că miile de oameni prezenţi la Cetate au început să mîrîie la adresa dumneavoastră, a ştabilor, pentru că i-aţi considerat cetăţeni de mîna a treia spre a patra? Ei, dacă mergeţi pe varianta cum că, de fapt, nu aţi inaugurat noua Cetate de Scaun a Sucevei, atunci pregătiţi un foc de artificii pentru Gheorghe Flutur şi Ion Lungu, fiindcă ei au obţinut banii pentru proiectul cu care v-aţi împăunat în faţa comisarului Corina Creţu. Dar, de-astă dată să plătiţi din banii dumneavoastră focul de artificii.
Pe tot parcursul vizitei Corinei Creţu în judeţul nostru, preşedintele PSD al CJ Suceava, Cătălin Nechifor, a făcut tot posibilul să-i intre acesteia în graţii: „Sînteţi nemaipomenită, doamna comisar european! Cu cîtă eleganţă ţineţi mînuţa şi căpşorul acestei fetiţe şi cît de elegantă sînteţi cu rochia aceasta mulată pe talia dumneavoastră de excepţie. Să ştiţi că m-am gîndit să vă întindem covorul roşu, însă am auzit şi noi, la Suceava, că nu se mai poartă. Dacă totuşi vreţi să călcaţi pe ceva moale, eu mă fac preş imediat”.






