Corpul de Control al Ministerului Educaţiei şi-a trimis oameni la Suceava, după ce judeţul nostru s-a clasat pe primul loc pe ţară ca număr de dosare de transfer de la un liceu la altul. Din cele 523 de cereri făcute de proaspeţii elevi de clasa a IX-a, 326 au fost aprobate. Şeful PSD al Inspectoratului Şcolar Suceava, Gheorghe Lazăr, care e pe punctul de a fi demis din cauza acestei situaţii, dar şi pentru că a picat examenul de fixare pe post, a declarat că „cererile au fost validate în folosul elevilor”. Nu ar fi exclus ca elevii să fi scris în cererile de transfer şi că îi bat părinţii dacă nu ajung la liceele care trebuie, iar domnului Lazăr i s-a făcut milă.
Creta Garbo





