Episcopul roman-catolic al Iaşilor, Petru Gherghel, încă un cleric romano-catolic şi senatorul PSD de Fălticeni, Ovidiu Donţu: „Deci, trebuie să fim foarte atenţi cum procedăm astăzi, pentru că sîntem urmăriţi de ăştia care-s mîndri că sînt români. Pentru început eu zic să anunţăm că sîntem româno-catolici”.






