Banii pe care profesorii i-au cîştigat în instanţe între anii 2008 şi 2010 vor fi plătiţi în rate pînă în 2016. Anul acesta, profesorii ar trebui să primească 25% din sume, însă liderul Uniunii Judeţene a Sindicatelor „Pro Educaţia”, Traian Pădureţ, spune că nu sînt bani suficienţi: „Prima tranşă din cei 25% va fi primită în luna martie. Deja este o certitudine că profesorii nu vor primi sumele corecte, ci mult mai puţin. Asta se va întîmpla prima dată în luna martie, cînd se va plăti prima tranşă”. Domnul Pădureţ susţine că deocamdată sînt asiguraţi doar 10% din bani. Eu nu cred că profesorii trebuie să-şi facă griji, pentru că vor primi toţi banii promişi. Dacă nu în martie, în aprilie, că doar pe 25 mai sînt alegerile europarlamentare, iar profesorii nu trebuie să fie atît de nervoşi încît să meargă la urne pentru a vota cu Opoziţia.
Urna scapă turma





