Deputatul PNL de Suceava Ioan Balan s-a enervat din cauză că judeţul nostru a ajuns un fel de batalion disciplinar. Domnul Balan este revoltat de faptul că şeful Inspectoratului de Stat în Construcţii Vrancea, Cristian Prescorniţoiu, a fost transferat disciplinar la Suceava, după ce acesta a avut o ieşire necivilizată la adresa românilor din diaspora. Ioan Balan susţine că este anormal ca Suceava să fie casă pentru cineva care nu respectă Diaspora, pentru care dumnealui are toată stima. Lăsaţi, domnule deputat, nu vă mai faceţi atîta sînge rău. Dacă tot sînteţi atît de revoltat, daţi-i o lecţie domnului Prescorniţoiu de să ţină minte Suceava toată viaţa. Pentru că aveţi Guvernul dumneavoastră, vorbiţi ca acesta să mute sediul ISC Suceava la Bosanci. În cîteva zile încep să sosească bosîncenii de la muncă din Belgia pentru a petrece Sărbătorile de Iarnă acasă.
Andreea diasPora





