Primarul Sucevei, Ion Lungu, se pregăteşte pentru ziua în care Parcul Şipote va intra în proprietatea municipalităţii pentru a-l transforma într-o zonă de agrement cum nu s-a mai pomenit pe acest picior de plai: „Ne pregătim şi sperăm să putem determina Ministerul Mediului să emită cît mai repede aceste norme metodologice pentru a prelua pădurile-parc”.
Şi noi sperăm. Sperăm că municipalitatea va avea mai mult succes decît a avut cu Ministerul Apelor şi Pădurilor pe care nu a reuşit să-l determine să dea un ordin de ministru care să redefinească biomasa, astfel încît centrala termică a Sucevei să nu se apropie cu paşi repezi de colaps.
Biomasa şi scaunul





