Punctul 1
Nici nu mă mai mir cît pot să fie de nesimţiţi de grohăitori şi de făţarnici cei care formează clasa politică
Punctul 2
Nici nu mă mai mir cît de naivi de fraieri şi de papagali pot fi profesorii fiindcă-i cred pe ăia de la punctul 1
Punctul 3
Nici nu mă mai mir că aşa zişilor lideri sindicali din învăţămînt le-au crescut vile case de vacanţă cu piscine la munte şi la mare cînd de fapt ei sînt nişte foste rateuri pedagogice şi nişte ilustre nulităţi profesionale
Punctul 4
Nici nu mă mai mir că nişte foşti activişti de pe la UTC şi pionieri sînt acum inspectori şcolari sau directori de şcoli care din lachei şi pupincurişti s-au transformat în propovăduitorii noilor reforme din educaţia naţională deşi între ei şi pedagogie e aceeaşi legătură ca între surîsul Giocondei şi litosferă
Punctul 5
Nu mă mai mir că sindicaliştii din învăţămînt adică şefii cei mari în sezonul estival fac jacuzzi la Palma de Mallorca iar toamna cînd începe anul şcolar fix atunci încep să se inflameze să incite la mitinguri şi demonstraţii adică mai pe scurt să perturbeze începutul anului şcolar mai nou aceşti corifei de carton se sparg în figuri pe la uşile parlamentarilor pentru „a salva învăţămîntul sucevean” rezultatul este etern predictibil şi de un fariseism fără cusur ei bat la uşa parlamentarilor iar uşa-i închisă pentru că parlamentarii nu-s acasă menajera are liber iar portarul e mut de beat
Punctul 6
Profesorii sînt neica nimeni în PIB nu-i vezi nici cu lupa şi totuşi ei cer depolitizarea sistemului foarte mişto asta mai cu seamă că mulţi dintre ei sînt amprentaţi pe la diverse cocini partinice directorii şi inspectorii sînt numiţi în funcţie de incompetenţa profesională aia compensată de competenţa politică
Punctul 7
În timp ce învăţămîntul românesc a avut anul trecut 2,5% din PIB unora din sistem le cresc veniturile şi averile de se crucesc şi curcile
Punctul 8
Inspectoarea Rita Cîntiuc de la română a devenit şi scriitoare dar şi ilustră pedagogă iar cărţile ei se vînd mai ceva ca revistele „Munca de partid” şi „Arici pogonici” e şi normal fiindcă-s şi pline de foarte multe învăţăminte atît de multe încît se vînd singure năvălesc dascălii de la ţară părinţii şi mai cu seamă plozii din mediul rural să afle ce fişe de observaţie a mai inventat tovarăşa inspectoare Cîntiuc
Punctul 8
Nu mă mai mir că în timp ce profii sînt scuipaţi cu 2,5% din PIB geniile pedagogice prosperă iar cărţile lor nepreţuite sînt vîndute ca pîinea caldă
Punctul 9
În vreme ce inspectoarei Cîntiuc i-a crescut o căsuţă de vacanţă pe lîngă Suceava tocmai datorită ilustrelor sale idei pedagogice în anul şcolar trecut elevii suceveni au acumulat peste două milioane şi jumătate de absenţe în timpul ăsta e plin inspectoratul cu pedagogi care creează cărţi pentru combaterea absenteismului în căsuţele lor de vacanţă
Punctul 10
Nu-i aşa că-i mişto decalogul ăsta mă scuzaţi asta a fost o întrebare nevinovată aşa că întreg decalogul ăsta făcut nu se adresează cuiva anume ci doar nesimţirii unora.
Alimobil





