În opinia deputatului PNL de Suceava Bogdan Gheorghiu, şansa de dezvoltare a Fălticenilor e reprezentată de construirea autostrăzii Iaşi – Tîrgu Mureş. Aceasta este o condiţie necesară, dar nu şi suficientă, pentru că ar mai trebui şi ca Fălticeniul să fie mutat vreo 30 de kilometri mai la sud şi aşezat pe axa care leagă cele două mari municipii.
Regiunea de Subdezvoltare Nord-Est





