Deputatul liberal de Suceava Bogdan Gheorghiu a aflat cu tristeţe că Guvernul PSD a decis trecerea Staţiunii de Cercetări Pomicole Fălticeni în subordinea Staţiunii de Cercetări Iaşi. Domnul deputat s-a gîndit să acopere golul lăsat după ce Fălticeniul a rămas fără livezile de meri care-l înconjurau şi care au adus celebritatea localităţii. Aşa că a propus dezvoltarea unei zone metropolitane în jurul municipiului. O zonă care va face metropolitane din alea bune din soiul Jonathan, Generos, Florina şi Golden Delicious. Acum, dacă ne întrebaţi pe noi, care am văzut ce s-a întîmplat cu zona metropolitană Suceava, credem că propunerea lui Bogdan Gheorghiu va deveni realitate atunci cînd va face mărul pere, iar metropolitana micşunele.
Metropolitan Goldwyn Mayer





